Ana Sayfa / Saç Anatomisi

Saç Anatomisi

     Saç Anatomisi


 

        Sağlıklı bir saç üç ana bileşenden oluşmaktadır.Saç gövdesi, folikül ve saç kökü…

        Saç Gövdesi : Saçın gözle görebildiğimiz kısmı.

      Folikül : Alt deride, saç hücrelerinin her birini sarmalayan ve büyümesini sağlayan yapı.

        Saç Kökü: Saçın; folikülün içine gömülü, saç gövdesini besleyen kısmı.

       Saçımızın sağlıklı olup olmamasıyla ilgili  bize ipucu veren kısım olan saç gövdesinin de üç ana katmanı vardır.

     Bu katmanları dıştan içe doğru şu şekilde sıralayabiliriz. Kütikül,korteks ve medula. Kütikül, kök iç tabakasına bağlıdır. Saç gövdesinin yüzeyini oluşturur.Saçın nem dengesini sağlar ve mekanik travmalardan korur. Korteks, organik protein olan keratinlerden oluşur.Kılın yapısını sağlamlaştıran kısımdır. Medula ise kıl gövdesinin ortasıdır.

       Foliküller saç tellerinin her birinin deriye tutunmasını sağlayan yapılardır.Barındırdığı hücreler saç gövdesinin beslenmesini ve büyümesini sağlar.

    Anatomik olarak saç, cildimize bağlı bir uzantı olarak tanımlanır. Tıpkı el ve ayak tırnaklarımız gibi. Cilt, 3 ana tabakadan oluşur.Dış tabaka epidermis 1 milimetreden daha az kalınlıktadır ve sürekli kendini yenileyen hücrelerden oluşur.Ölü hücreler soyulurken hemen altında yeni hücreler oluşur.

    Epidermisin hemen altında 2- 3mm kalınlığında kolajen bağ dokuların bulunduğu dermis yer alır. Dermis cildimizin daha dayanıklı olmasını  sağlayan ve  salgı ile ter bezlerine ev sahipliği yapan katmandır.

    Dermisin altında yağ ve bağ dokuların bulunduğu katman vardır. Deriyi besleyen  sinir uçları ve kan damarları bu katmanın derinlerinde bulunur. Kıl foliküllerinin alt kısımları da  hypodermis denen bu tabakanın üst kısımlarında bulunurlar.

     Saçın anatomisine baktığımızda  bilinenin aksine kıl tek olarak değil 1 den 4 e kadar gruplar halinde bulunur. Bu gruplara foliküler ünite denir. 1980 lerde patalojik olarak farkedilse de saç ekim işlemindeki önemi ancak 1990’lı yılların ortalarında kavranabilmiştir. Folikül ünitelerden oluşan greftlerin sayesinde saç ekim cerrahi tamamen farklı boyuta taşınmıştır.