Ana Sayfa / Saç Tipleri

Saç Tipleri

     Saç Tipleri


       Saç tiplerini yaygın kanıya göre şu şekilde sınıflandırmak mümkün:

  • DÜZ SAÇLAR
  • DALGALI SAÇLAR
  • KIVIRCIK SAÇLAR

     Hatta bu konuyu daha da ayrıntılandırmış bir sistem de mevcut.

aw_hairchart_products_final

      Ancak saçımızı daha kolay anlamamızı sağlayacak bir kaç önemli nokta daha var. Saç tipimizi tespit etmeye ve saç tipine uygun bir bakım yolu bulmaya çalışırken  bu detaylara da  mutlaka gözatmak gerekiyor. Çünkü en uygun saç bakımı yöntemini bulmak saçımızı daha iyi tanımaktan geçiyor.

     Yapı

     Saçın yapısını belirleyen şey, saç telinin inceliği-kalınlığı veya çapıdır. Saç tellerimiz ince, normal  veya kalın yapıya sahip olabilirler. İnce telli saçlar daha kırılgan bir yapıya sahiptirler ve bukleler oluşturulduğunda bu şekli korumaları zordur. Protein bakımından daha güçsüzdürler. Normal kalınlıktaki saçlar ise protein bakımından daha yoğundurlar. Aynı zamanda kalın telli saçlara göre çok daha esnektirler. Kalın saç telleri ise bukle şeklini koruma konusunda çok iyi olmalarına rağmen ince ve orta kalınlıktaki saçlara göre esnekliği daha azdır.

     Yoğunluk

      Saç tellerimizin sayısı yoğunluğu belirleyen faktördür.Yüksek yoğunluklu bir saç fazla saç kökü ve teli anlamına gelir.Birinin saçını ince veya kalın diye tanımladığımızda yapısından çok yoğunluğuna bakarak bu kararı veririz.

     Gözeneklilik

     Saç teli üzerindeki gözeneklerin sayısı saçın nemi ne kadar iyi hapsettiğini gösterir.Eğer saçlarınızda kuruluk problemi yaşıyorsanız sebebi saçınızın düşük oranda  gözenek içermesidir.Bunu çok basit bir testle saptayabilirsiniz.Saç telimizin suda batma süresine bakarak nem oranını ölçümleyebiliriz. Eğer düşük sayıda gözenek içeren bir saç teliniz varsa test boyunca saç teli suda yüzecektir.Hızlıca batan saç telinin nem oranı ise daha fazladır.Saçın suyu absorbe etmesi çok daha kısa sürer.Ancak gözenek sayısı; kimyasallar,ısı ve yaş gibi faktörlerle zaman içinde değişiklik gösterebilir.

     Elastikiyet

    Elastikiyet saç tellerimizin esnekliğinden bahsederken kullandığımız kavramdır. Sağlıklı bir saça sahipseniz saçınız ıslak haldeyken %50 oranında esneme gösterebilir. Sağlıksız saçlar ise ancak %20 oranına kadar esneyebilirler.Elastik olmayan saç telleri de kırılmaya daha yatkınlardır. Bu tür saçlara farklı araçlar kullanarak şekil vermek çok daha zordur.

      Gördüğünüz gibi saç tiplerimiz sadece rakam ve harflerden ibaret değil. Sağlıklı bir saçın sahip olması gereken özellikleri bilmek, yapısını tanımak doğru saç bakım yöntemini bulmak için son derece önemli.