Ana Sayfa / Saçın Fonksiyonu

Saçın Fonksiyonu

     Saçın Fonksiyonu


     Neden kıllara sahip olduğumuz tam olarak anlaşılamasa da medeniyetin ilerlemesiyle ters orantılı olarak giderek azaldığını söylemek mümkün. Fiziksel travma, ısınmak ya da güneşten korunmak gibi nedenlerle giyinme ihtiyacımız ortaya çıktığında  kıl sayısında azalma meydana gelmiştir. Bundan yola çıkarak kılın bir tür izolasyon  aracı olduğunu söyleyebiliyoruz. Ancak, farklı bölge insanlarında kıl sayısının fazla ya da az olması coğrafi bir takım etmenlere bağlansa da henüz bu konuda kesin sonuçlara ulaşılamamıştır. Örneğin kılın izolasyon fonksiyonu göz önüne alındığında Tibet bölgesinde (soğuk iklim koşullarında) yaşayan Asya ırkından insanların kıllarının az olması  ilginç bir durumdur.

     Saçımız kafa derimizi güneş ışığı vb. dış etkilerden koruyan , aynı zamanda vücut ısısını dengeleyen bir role sahip. Vücudumuzda saç da dahil olmak üzere tüm kıllar dokunma reseptörlerimize bağlıdır. Ve vücudumuzdaki her bir kıl aynı zamanda koruyucu bir uyarı sistemi gibi çalışarak sensör görevi görür. Her kıl folikülünün  içinde sinir fibrili vardır. Mekanik bir yer değiştirme bu sensörler sayesinde cildin üzerinde hissedilebilir.Bir sivrisineğin  üzerimizdeki hareketini  farketmemizi kılın sensör fonksiyonuna borçluyuz.

     Hayvanlarda gücü simgeleyen kıllar düşmanlarına karşı koyacağı zaman örneğin kedi,köpeklerde olduğu gibi kabarık hale gelebilirler. Erektör pili denilen kas sayesinde kıl gövdesi duygu veya duyularımıza göre yön değiştirir.Korku,üşüme,öfke gibi tepkilerimizde kıllarımız dikleşebilir.

    Aynı zamanda her kıl gövdesinde kıla nem sağlayan, sebum denilen yağ maddesini salgılayan sebase bezleri vardır. Bu bezler seksüel bölgelerde cildin pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

     Saçın Sosyal İşlevi

    Toplum halinde yaşamak saçlarımıza zamanla sosyal bir işlev de yüklemiştir. Farklı topluluklar ve bireyler farklı saç kesimlerini yüzyıllardır kullandılar ve kullanmaya devam ediyorlar. Bir yaş grubuna , ideolojik bir yapıya veya bir dine aidiyet belirtmek için saç şeklimiz veya rengimiz önemli bir faktör haline geldi. Saçın fonksiyonları zamanla değişik boyutlar kazandı. Belki gelecekte saçlarımız farklı fonksiyonlara sahip olacak veya tüm fonksiyonlarını yitirip kaybolacaklar.

     Vücudumuzda başka  hiçbir organımız kolayca manipüle edilemez. Saçlarımızı kesip,şekillendirebilir ve boyatabiliriz. Vücut imajımıza uyumlu bir yapısı olan saç, kişi üzerinde özgüven duygularını geliştirebilir. Ya da azalmaya başladığında kaygı  duymamıza da sebep olabilir. Bulunduğumuz ortamlara göre saç şeklimizi belirliyor ve diğerlerini saçının görünümü ile yargılayabiliyoruz. Öyle görünüyor ki kendimizi ifade etme aracı olarak saçlarımız  biz insanlar için çok önemli…